Dermokozmetik Ürünler Yalnızca Eczane’den Alınmalıdır

EczaneKonya Eczacı Odası Başkanı Ecz. Cemil Karakap, Sağlık Bakanlığı tarafından 2015 yılında yapılan denetlemeler sonucunda, bin 272 adet kozmetik üründen 937 adedinin teknik düzenlemeye aykırı, 119 adedinin ise güvensiz olarak tespit edildiğinin geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandığını söyledi.

Karakap, “Rakamlara baktığımızda kozmetik ürünlerin sadece %17lik kısmının tüketiciler açısından güvenli olduğu gerçeği, her birisi bu alanda birer uzman olan eczacılar tarafından üzüntüyle karşılanmaktadır. 2014 yılında yüzde 90 çıkan güvensiz ve teknik düzenlemeye aykırı kozmetik ürün oranının 2015 yılında da değişme göstermemiş olması halk sağlığının ne kadar büyük bir risk altında olduğunun ve ortada bulunan durumun geçici olmadığının bir göstergesidir” dedi.

Bitkisel destek ürünlerinde yaşanan ticari çıkar amaçlı ve halk sağlığını hiçe sayan ürünlerin kozmetik ve dermokozmetik alanında da kendisini gösterdiğini belirten Karakap; “Kozmetik ürünlerin üretimi için herhangi bir ruhsat başvurusu yapılmasının mevzuat uyarınca zorunlu olmaması ve sadece üretilecek ürünle ilgili olarak üretim bildirimi yapılması, piyasaya uygun olmayan ürünlerin sunumunu kolaylaştırmakta, bununla birlikte konu hakkında hiçbir bilgisi olmayan kişilerin saadet zinciri-network sistemi- piramit satış sistemi gibi isimlerle adlandırılan pazarlama yöntemleriyle bu ürünleri pazarlamaları halk sağlığını da ciddi anlamda tehdit etmektedir. Bu ürünlerin kullanılması sonucunda kişilerin geri dönüşü olmayacak kozmetik ve tıbbi sorunlarla karşı karşıya kalması ise kaçınılmazdır.

Bilindiği üzere kozmetik alanında lisans düzeyinde bilimsel eğitim alan ve kozmetik ürünlerin tasarımından son kullanıcıya ulaştırılmasına kadar devam eden tüm süreç hakkında bilgi sahibi olan yegâne meslek mensubu eczanelerdir.  Büyük bir özveri ile ilaç hizmetini halkımıza ulaştıran eczacılarımız kozmetik ve dermokozmetik ürünleri de mesleki bilgilerini aktarmak ve etkili danışmanlık hizmeti vermek suretiyle halkımıza güvenle ulaştırmaya devam etmektedir. Herhangi bir olumsuz sonuçla karşılaşmamak için tüm vatandaşlarımızı kullandıkları ürünleri sorgulamaya ve kozmetik ürün alışverişlerinde de güvenin tek adresi olan eczanelerimizi tercih etmeye davet ediyoruz.

Eczanelerin birer sağlık merkezi olduğunu; En etkili danışmanlığı ve en doğru bilgiyi sadece eczacınızdan alabileceğinizi; Saçınız, cildiniz ve dişlerinizin sağlığının da en az beden sağlığınız kadar önemli olduğunu; Dermokozmetik ve kozmetik ürünlerin üreticisi kadar saklanma koşullarının da önemli olduğunu ve eczanelerin sıcaklık ve nem değerlerinin sürekli kontrol altında olduğunu; Eczanelerin sahte ürün bulundurmadığını; Eczanelerin ilaç, bitkisel destek ve medikal malzemelerde olduğu gibi kozmetik ve dermokozmetik ürünlerde de güvenin tek adresi olduğunu unutmayın” diye konuştu.

OTC ve Dermokozmetik Uzmanları Platformu olarak takipçisiyiz