Günümüz modern tıbbında geleneksel yöntemlere destek olarak; güvenliği kanıtlanmış, tedavi edici, tedaviye yardımcı ya da önleyici tedaviye destek olarak OTC ürünlerinin popüleritesi her geçen gün yüksek bir ivmeyle artmaktadır.

Günümüz şartlarında hem yoğun yaşam ve iş temposu, hem de tükettiğimiz bitkisel ve hayvansal gıdaların -eskiye kıyasla- daha kısıtlı besleyici içeriğine sahip olması nedeniyle, “sağlıklı hal” devamlılığının korunması adına ve bir hastalık profili söz konusu olduğunda, tedavi/tedaviye destek amacıyla ve dengeli-düzenli beslenme için nutrasötik ürün kullanımı gerekli ve önemli bir yer tutmaktadır.

Meyve ve sebzelerin içeriğinde yüksek miktarlar bulunan pestisitler, hormon düzenleyiciler ve hayvansal gıdalardaki kimyasallardan ötürü bu gıdalardan yeterince yarar sağlanamaması sonucunda da güvenilir kaynaklı OTC ürünler “boşluğun doldurulmasında” önemli ve güçlü bir alternatiftir.

Özellikle de bilimsel çalışmalarca da etkinliği kanıtlanmış birçok aktif bileşen, vitamin, mineral, esansiyel yağ asitleri vb. içerikli OTC ürünler, kişinin günlük beslenmesi ile yeterli miktarlarda alamadığı ya da vücudumuz tarafından sentezlenmeyen bileşenlerin takviyesi amacıyla geniş kullanım alanına sahip ürünlerdir.